Nie tylko właściciele samochodów poszukują tańszych części zamiennych, często decydując się na ich regenerację lub zakup regenerowanych podzespołów. To nie tylko okazja do oszczędności, ale także sposób na ochronę środowiska naturalnego, które staje się coraz bardziej zanieczyszczone. W przypadku motorówek i jachtów także możemy zdecydować się na regenerację poszczególnych części. Kiedy się to opłaca?
Decyzja o wymianie lub montażu zregenerowanej, czyli odnowionej części, która cechuje się pełną sprawnością, nie jest łatwa. Najczęściej podejmujemy ją ze względu na koszty związane z zakupem nowych podzespołów, jednak zdarza się także, że nie mamy innego wyboru i musimy wymienić część na nową. Nie każda część może zostać poddana regeneracji, bo często jest to nie tylko nieopłacalne, ale także ryzykowne posunięcie. Warto wiedzieć, że np. podstawowe elementy napędu łodzi motorowej, mogą wymagać wymiany na nowe, co pozwoli wykorzystać pełen potencjał silnika. Co więcej, liczy się także bezpieczeństwo użytkowania łodzi oraz czas, który pozwoli na cieszenie się jej sprawnością po naprawie – jeżeli regenerowane podzespoły mają działać przez krótki czas, to lepiej dopłacić i zdecydować się na zakup nowej części. Decyzję o tym, z jakich części będziemy korzystać, powinniśmy podjąć po konsultacji ze specjalistami, którzy oferują zarówno części zamienne, jak i usługi uwzględniające naprawę bieżących usterek i serwisowanie łodzi motorowych np. ekspertami z firmy ITA MARINE. Fachowiec, znając ogólny stan techniczny motorówki lub jachtu, doradzi nam wybór najlepszej opcji i przedstawi za i przeciw konkretnemu rozwiązaniu.
Wymianie podlegają przede wszystkim części, których nie da się poddać regeneracji, co ma związek m.in. z bezpieczeństwem korzystania z łodzi, a także obowiązującymi przepisami.
Jeżeli stan techniczny poszczególnych części na to pozwala, to można poddać nadające się do tego podzespoły regeneracji. Jest ona korzystna, gdy koszt zakupu nowej części jest bardzo wysoki, a część regenerowana nie wpływa na sprawność i komfort korzystania z łodzi. Regeneracji poddawane są m.in. gaźniki i pompy paliwowe oraz kompresory i turbiny wodne. Dzięki temu, że zostanie przywrócona im pełna sprawność, możemy sporo zaoszczędzić i nie stracić na jakości.
Decyzja o wymianie lub regeneracji części do łodzi motorowej, nie jest decyzją, którą możemy podjąć, jeżeli nie dysponujemy wiedzą oraz doświadczeniem. Warto zawsze poradzić się ekspertów i wziąć pod uwagę ogół korzyści, które związane są z konkretnym rozwiązaniem. Nie każda część motorówki nadaje się do regeneracji. Odnowieniu możemy poddać m.in. podzespoły i elementy wyposażenia motorówki, a także akcesoria, które mogą odzyskać pełną sprawność, gwarantując komfort i bezpieczeństwo korzystania z łodzi motorowej.