Jakie silniki stosuje się w pontonach?

Pontony cieszą się dużą popularnością wśród miłośników spędzania czasu na wodzie. Świetnie sprawdzają się zarówno dla wędkarzy, jak i amatorów rozmaitych sportów wodnych czy zwolenników spokojnego pływania w weekendy. Aby jednak wykorzystać potencjał posiadanej jednostki, należy dobrać do niej odpowiedni silnik. Jakie modele są najczęściej stosowane w pontonach i czym powinny się one cechować? Odpowiadamy w artykule!

Silniki zaburtowe idealne do pontonów

Właściwie dobrany silnik jest istotny z kilku powodów. Przede wszystkim zagwarantuje optymalne zasilanie pontonu, a także zapewni odpowiednią sterowność, niezależnie od warunków panujących na wodzie. Najlepiej w tym celu sprawdzają się silniki zaburtowe. Choć w ofercie producentów dostępne są zarówno benzynowe, jak i elektryczne modele, najczęściej wybierane są jednostki z drugiej grupy, ponieważ:

  • nie wymagają wymian oleju i paliwa,
  • są ciche,
  • są wytrzymałe,
  • cechują się prostą obsługą.

Co więcej, silniki zaburtowe tego typu pochodzące od najlepszych producentów, np. Suzuki, są także stosunkowo tanie i niewymagające w eksploatacji. W związku z tym posłużą Ci przez długi czas po zakupie.

Czym powinien cechować się silnik do pontonu?

Silnik do pontonu powinien być dobierany zgodnie z jego parametrami. W tym celu należy uwzględnić długość, szerokość i wagę jednostki, a także miejsca, w których planujesz pływać. Nie bez znaczenia pozostaje również zgodność sposobu montażu silnika z miejscem mocowania na pontonie. Jeśli wybierzesz niekompatybilny model, nie będziesz w stanie go zamontować.

Ponadto wybrany silnik musi cechować się optymalną mocą, która będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu umożliwi Ci realizację wszystkich swoich ulubionych zajęć na wodzie. Przykładowo silnik dla wędkarzy powinien być jak najcichszy, a w przypadku sportowego pływania konieczna będzie znacznie wyższa moc jednostki napędowej.